Technické vlastnosti EPD
Technická definícia hovorí: súčiniteľ prechodu tepla nepriehľadných konštrukcií energeticky pasívneho domu musí byť menší ako 0,15 W/m2K.
Pasívny dom potom ročne spotrebuje maximálne 15 kilowatthodín na meter štvorcový vykurovanej plochy.
Na vykurovanie miestnosti o veľkosti 20 m2 tak stačí len 200 wattov, pre porovnanie tepelný výkon človeka v kľude je 80 wattov, výkon počítača je 250 wattov. Prípadné malé tepelné straty pasívneho domu možno tak pokryť prakticky čímkoľvek Tým dochádza k výraznému zníženiu výkonu zdroja tepla, objemu technológií i celkovej závislosti objektu na dodávkach energie.
Kvôli veľmi úspornej technike je dimenzovaná väčšinou tak, že síce dobre pokryje maximálnu tepelnú stratu, no nie sú k dispozícii žiadne veľké rezervy, ako je to riešené v konvenčných budovách. To má za následok, že sú pri stavbe budovy kladené vysoké požiadavky na kvalitu a “stavebné prehrešky” nemôžu byť kamuflované predimenzovanou technikou. Všeobecne platí, že predimenzované systémy zhoršujú výkon a zvyšujú náklady.
"Klasický" vykurovací systém možno zmenšiť na minimum alebo ho možno úplne vypustiť a vykurovať ohriatym vzduchom.
V bežnom rodinnom dome z 80-tich rokov, ktorý má podlahovú plochu okolo 120 m2 je merná potreba tepla na meter štvorcový 170 - 220 kilowatthodín za rok.
Spotreba energií v Pasívnom dome je o 90% nižšia ako v bežnom rodinnom dome z 80-90-tich rokov.
Hoci pasívne domy šetria energiu a náklady na vykurovanie, určite nešetria na pohodlí ale naopak ho zvyšujú.